SIKÇA SORULAN SORULAR

Anasayfa » SIKÇA SORULAN SORULAR
AKLINIZDA SORU İŞARETİ KALMASIN
Siz değerli ziyaretçilerimiz için sıkça karşılaştığımız soruları derledik ve cevapları ile birlikte bilginize sunduk.
8,8k Cıvatalar Nasıl Üretilir ?
8,8k Civatalar DIN Normlarına uygun olarak, C35 veya CK35 malzemeden imal edilir. 8x8=64 Kg./mm2 çekme mukavemeti vardır. HRC 21~29 sertlik değerleri arasındadır.
10,9k Cıvatalar Nasıl Üretilir ?
DIN Normlarına uygun olarak, 41Cr4 malzemeden imal edilir. 10x9=90 Kg./mm2 çekme mukavemeti vardır. HRC 31~39 sertlik değerleri arasındadır.
12,9k Cıvatalar Nasıl Üretilir ?
DIN Normlarına uygun olarak 42CrMo4 malzemeden imal edilir. 12x9=108 Kg./ mm2 çekme mukavemeti vardır. HRC 39~44 sertlik değerleri arasındadır.
Somun Bir bağlantı elemanımıdır ?
Altıköşe, flanşlı ve oynar pullu gibi çeşitleri vardır. Bunlar normal somun, ince kontra somunu, sıkmalı veya fiberli somun olarak adlandırılır. 8K – 10K ve 12K gibi sertlik değerlerinde imal edilir. Dişi yönünden metrik ve inç ölçülerinde olduğu gibi sağ ve sol diş olarak da imal edilebilir. ZnCr+3 , Fosfat ve Geomet kaplamalı olur.
Galvaniz Nedir ?
Galvaniz, korozyona karşı civata ve somunların çinko ile elektroliz yoluyla kaplanmasıdır. Sıcak daldırma galvaniz yöntemi ile ergimiş halde bulunan çinko (460°C) içerisine malzeme daldırılarak kaplama işlemi yapılır.
Bu şekilde oksidasyon önlenerek parçaların ömrü uzar, hava temasının kesilmesi paslanmayı önlemiş olur. Paslanma metali aşındıran bir kimyasal reaksiyon olduğundan, çinko kaplama ile aşınma direnci arttırılır.
Çinko çelikten daha reaktif olduğu için, öncelikle çinko galvaniz kaplama korozyona uğrayarak, alt katmanda bulunan çeliği korur.
Malzeme galvaniz kaplandıktan sonra kalınlık ölçme cihazı ile kaplama kalınlığı ölçülür ve tahribatsız muayene ölçüm aletleriyle test edilir.
Cr+3 pasivasyon, çinko kaplamalar üzerine yüksek korozyon dayanımına sahip parlak pasivasyon tabakaları oluşturmak üzere formüle edilmiştir.
Pasivasyon +6 değerli krom içermemektedir ve uzun ömürlü bir pasivasyon çözeltisidir. Cr+3 içeriği sayesinde, Cr+6 içeren pasivasyon tabakalarının aksine yüksek sıcaklıkta da korozyon performansını korur.
Alkali asitli ve siyanürlü çinko kaplamalar üzerine dolap ve askı olarak uygulanabilir. Korozyona karşı direncinin fazla olması ve kalıcı, dayanıklı renk vermesi ile ön plana çıkar.
Fosfat Kaplama Nedir ?
Fosfat kaplama genel olarak demir veya sacın fosforik asit ve ana metal fosfatların seyreltik çözeltisinde, fosforik asitle girdikleri reaksiyon sonucunda oluşan çözünmez sekonder ve tersiyer fosfat kristalleri ile kaplanma işlemidir.
Bu kaplama metale sıkıca bağlanmış bir yüzey yaratır, daha çok yüzey alanı oluşturur, korozyona karşı koruma ve toz boyanın metale daha iyi yapışmasını sağlar.
70 °C sıcaklıktaki fosfat ilacı içerisinde 10 dakikada gerçekleşir.İyi bir temel kaplama oluşturduğu için kullanılan parçaların daha uzun ömürlü olmasını sağlar.
Geomet Nedir ?
Çinko ve alüminyum parçacıklarından oluşan, su bazlı inorganik bir kaplamadır.
Yapısındaki alüminyum, çinko, silisyum oksitin pasivasyonu ile maksimum korozyon koruması sağlanmaktadır.
Civata ve somunların üzerine ince film tabakası şeklinde kaplanarak etkin korozyon koruması sağlayan bir kaplama çeşidi olan Geomet, gümüş grisi renkli, elektrolitik olmayan, krom içermeyen özelliğe sahiptir
Krom ve ağır metal içermediğinden, çevreye ve insan sağlığına son derece duyarlıdır. Geomet 500 tuz testi dayanımı 5-7µ kaplama için 600h, 8-10µ kaplama için 1000h’tir